שיטות טיפול

בעבודתי הטיפולית משולבות מספר שיטות טיפוליות-

פסיכולוגיה אינטגרטיבית (משולבת)- פסיכולוגיה המשלבת בתוכה מספר נקודות מבט וכלים המגיעים מהשקפות טיפוליות שונות. בטיפול, אני משלבת הבנה של השפעות הרקע ותכנים לא מודעים (הסתכלות דינמית-אנליטית) עם עבודה בכלים מתחום ה- cbt, הפסיכולוגיה ההומניסטית, הפסיכולוגיה הבודהיסטית, גישת הכוחות (הרואה את הכוחות באדם) ועבודה מערכתית (הסתכלות על המשפחה והקהילה).

"CBT"– (טיפול קוגניטיבי התנהגותי)- שיטת טיפול המדגישה את החשיבה וההתנהגות כגורמים משפיעים ומרכזיים על חיי הרגש שלנו. על פי שיטה זו, יש לנו יכולת ממשית להשפיע על רגשותינו וניהולם באמצעות מודעות גבוהה יותר למחשבותינו (למשל חשיבה שלילית ומדכאת) והתנהגותנו.  שינוי כזה יכול להיות מושג באמצעות שיחות, משימות שונות הניתנות למטופל וכלים כגון הרפיות, דמיון מודרך וחשיבה חיובית.

הרפיות- הגוף והנפש קשורים זה לזה ומשפיעים זה על זה. כאשר הנפש רגועה אנו מרגישים זאת בגוף. ולפעמים הפוך: דווקא כאשר הנפש סוערת, היכולת להרגיע את הגוף היא זו שעוזרת גם לנפש. הרפיה הנה טכניקה המגיעה מתחומים שונים כגון יוגה ומדיטציה. ישנם סוגי הרפיות שונים המתאימים לאנשים שונים- הרפיה דרך הנשימה, הרפיה דרך כיווץ שרירים, הרפיה דרך דמיון מודרך ועוד. זהו כלי שניתן לרכוש בטיפול אך לאחר שנרכש ניתן להשתמש בו גם באופן עצמאי וללא המטפל.

דמיון מודרך- זוהי שיטת עבודה המייצרת תהליך טיפולי והחלמה דרך הדמיון. בשיטת עבודה זו המטפל מדריך את המטופל כיצד להשתמש בדמיונו לצורך הבנה עצמית, טיפול וריפוי (ולכן- "דמיון מודרך"). לדמיון ישנו כח מופלא להוות גשר לעולמנו הפנימי בעזרת דימויים השונים העולים בנו. בנוסף, ניתן להשתמש בדמיון כדי לעזור לנו למצוא דרכים לפתוח חסימות בעולם הנפש, להבין את עצמנו טוב יותר ואף להיעזר בו לצורך ריפוי והחלמה.

שיקום- כחלק מהכשרתי המקצועית עבדתי עם אוכלוסיות שונות הזקוקות לתהליך שיקומי: נפגעי ראש ונפגעי נפש, בני נוער הסובלים מקשיים רגשיים ונפשיים, נפגעי טראומות שונות (PTSD) , אנשים הסובלים מנכויות שונות ומקשיים רפואיים ופיזיים.  תהליכי שיקום הנם תהליכים מורכבים המערבים בדרך כלל יותר מגורם טיפולי אחד. לכן, בתהליכי שיקום בדרך כלל תהיה מעורבות משפחתית או קהילתית כלשהי, וכן התמקדות משמעותית בנושאים  תפקודיים כגון עבודה, תעסוקה ועוד.