טראומות ופוסט טראומות

מצב פוסט טראומטי יכול להשפיע לרעה על איכות החיים עד כדי פגיעה בתפקוד. במצב כזה, עזרה מקצועית יכולה לשפר משמעותית את איכות חייכם.

5רבים מאיתנו עוברים אירועים קשים במהלך חייהם. לא כל אירוע כזה מוגדר כאירוע טראומטי במובן המקצועי של המילה. אירוע מוגדר כטראומטי כאשר האדם חווה שילוב של  תחושת איום מיידי על השלמות הפיזית ו/או הנפשית של עצמו או זולתו וכן הצפה של תחושות חוסר אונים או פחד. כמו כן אירוע טראומטי עלול לקרות פעמים רבות באופן פתאומי וללא הכנה, דבר המעצים את תחושת הפגיעות והקושי.

לכן, גם אירוע שכזה אשר לא קרה לנו ישירות אלא היה אירוע אותו ראינו – גם אז אנו יכולים להיות מוצפים בתחושות של פחד וחוסר אונים. חוויה כזו עשויה להיות טראומטית עבורנו. בעקבות אירוע טראומטי אנשים רבים חווים תגובות הנחשבות לטבעיות: קשיים בשינה, בתיאבון, זיכרונות חוזרים מן האירוע הטראומתי פחדים וחרדות. כל אלה יכולים להיות טבעיים ולחלוף כעבור זמן. אולם לעתים אירוע קשה מותיר בנו חותם שאינו חולף.

אם חוויתם אירוע טראומטי ואתם חשים כי הסימפטומים אשר הגיעו בעקבותיו אינם חולפים, ייתכן ואתם סובלים מפוסט טראומה. מצב פוסט טראומטי מכיל בתוכו מגוון סימפטומים הגורמים לסבל רב כגון עוררות גבוהה, קשיי שינה, רגישות רבה מאוד לרעשים, עצבנות, הימנעות מאירועים המזכירים את הטראומה, זיכרונות מהאירוע הטראומטי ה"חודרים" להכרתנו ללא אזהרה או הזמנה, חרדות ומחשבות שליליות ועוד. במצבי קיצון, פוסט טראומה יכולה לגרום לשינוי מהותי בחיים ובתפקוד, כולל הדרדרות במערכות יחסים, קשיים בעבודה עד כדי אבדן מקום העבודה ועוד. מצבים אלו מצריכים עזרה מקצועית מיידית.

ישנן מספר שיטות לטיפול בפוסט טראומה. לא תמיד ניתן לרפא ולחזור לחלוטין למצב שהיה לפני האירוע, אולם פעמים רבות ניתן לעזור בהתמודדות ולמתן באופן משמעותי את הסימפטומים. אם אתם סובלים מפוסט טראומה, ישנה חשיבות רבה לליווי ולטיפול המקצועי. אני מזמינה אתכם לפנות אלי לצורך חשיבה משותפת והתייעצות.